Oświetlenie szkolne LED, w przeciwieństwie do oświetlenia fluorescencyjnego, może poprawić środowisko nauki w szkole. Dzięki niemu uczniowie czują się korzystniej w szkole. Diody LED tworzą również zdrowe przestrzenie do nauki i twórczej ekspresji. Wzmacnia to reputację i markę szkoły, jako miejsca, które nadąża technologicznie za światowymi trendami. Efektywność energetyczna świateł LED oraz wiele dodatkowych korzyści sprawiają, że są one idealne dla szkół również w wymiarze ekologicznym. Dzisiaj kiedy młodzież kładzie tak duży nacisk na kwestie redukcji śladu węglowego, oprawy LED idealnie wpisują się w ten trend. Pomagają stworzyć środowisko sprzyjające nauce i nie mają w sobie toksycznych materiałów. Półprzewodnikowe oprawy oświetleniowe stają się coraz bardziej energooszczędne, przystępne cenowo i dostosowane do stawianej przed nimi funkcji.
W dzisiejszych czasach duży nacisk kładzie się na wpływ prawidłowego projektowania budynków na zdrowie człowieka. Diody LED są łatwe w integracji z technologią sterowania oświetleniem. Może przejść długą drogę w kierunku pomocy w budowaniu zdrowego środowiska dla wszystkich pracowników szkół i uczniów. Przyszłościowe, przestrajalne oświetlenie LED to przyszłość wydajnych systemów oświetlenia szkolnego. Diody LED z elastycznymi elementami sterującymi i regulowaną barwą światła białego pomagają tworzyć idealne obszary nauki. Inteligentne sterowanie umożliwia regulację temperatury barwowej światła w celu uzyskania optymalnego oświetlenia w klasie dla określonych działań. Diody LED przypominają naturalne spektrum słońca. Bez uciążliwego migotania charakterystycznego dla świetlówek liniowych, oprawy oświetleniowe LED przeznaczone do szkół są zdecydowanie lepsze do oświetlenia pomieszczeń w szkole.
Wysokiej jakości światła w klasie mogą rozjaśnić przestrzeń edukacyjną i pomóc uczniom lepiej widzieć. Według badań, dobrze zaprojektowane oświetlenie w klasie ma pozytywny wpływ. Oświetlenie może pomóc zwiększyć lub zmniejszyć ostrość i czujność. Rytm dobowy organizmu człowieka jest wrażliwy na spektrum światła widoczne dla oka. Zwłaszcza niebieskie długości fal w ich różnych intensywności i poziomów. Ten rytm informuje nasze ciało, kiedy spać lub obudzić. Niebieskie światło wyzwala czuwanie. Ciepła barwa światło białego wyzwala produkcję melatoniny, hormonu wywołującego sen. Uczniowie i nauczyciele przebywający w sztucznym światle białym o barwie zimnej przez cały dzień mogą uskarżać się na różne dolegliwości. Efektem mogą być wahania nastroju i snu oraz zaburzenia metabolizmu i zmiany nawyków żywieniowych. Ospałość umysłu, nadprodukcja hormonów, częste zmiany nastroju i zaburzenia układu odpornościowego należą do odnotowanych efektów ubocznych przypisywanych błędom w oświetleniu pomieszczeń dydaktycznych