Oswietlenie szkoly

Lepsze oświetlenie może prowadzić do lepszej przyszłości.

Image 1

Biorąc pod uwagę oświetlenie LED do pomieszczeń dydaktycznych, śmiało możemy postawić tezę: Lepsze oświetlenie może prowadzić do lepszej przyszłości. Uczniowie i nauczyciele spędzają całe lata w budynkach szkolnych, przez całe dni przebywając w oświetlanych pomieszczeniach i poruszając się po oświetlonych korytarzach. Obecnie wiemy na temat oświetlenia już tyle, że możemy powiedzieć: oni zasługują na korzyści z oświetlenia LED jak każdy. Przekształcenie starego systemu oświetlenia fluorescencyjnego szkoły w nowy inteligentny system oświetlenia LED może wpłynąć na wyniki uczniów, oceny, morale, koncentrację i pewność siebie. Jednym ruchem możemy ulepszyć całe środowisko uczenia się. Badania wykazały, że dostosowanie temperatury barwowej oświetlenia do pory dnia może mieć pozytywny wpływ na nasz rytm dobowy, wpływając na wszystko, od nastroju po jakość snu. Ma również pozytywny wpływ na koncentrację i relaks uczniów, dodatnio wpływając na stopień skupienia, retencję i wycofanie.

Badanie oświetlenia w sali dydaktycznej

Badanie przeprowadzone na próbie 90 brytyjskich szkół w 2009 r. wykazało, że "niezauważalne migotanie 100 Hz z oświetlenia fluorescencyjnego" wewnątrz sali dydaktycznych może powodować "dyskomfort i pogorszenie wydajności zadań" (Winterbottom 2009). Wyniki badania wykazały, że ten wspólny rodzaj oświetlenia w klasie i odblaski, które może powodować, mogą prowadzić do bólów głowy i negatywnie wpływać na możliwości wzrokowe z powodu niewystarczającej kontroli oświetlenia. Szkoły w badaniu miały średnio około 84% natężenia oświetlenia poza poziomem komfortu wizualnego.

Oświetlenie LED w szkole

Korzyści płynące z diod LED są dobrze zbadane i udokumentowane. Dzięki ich zastosowaniu w sklepach i domach oświetlenie stało się jaśniejsze, a nasz ślad węglowy się obniżył dzięki niższemu zużyciu energii elektrycznej. Teraz już dobrze wiemy, że jest oświetlenie LED jest o wiele zdrowsze dla ludzi w miejscu pracy, poprawia funkcjonowanie i samo środowisko pracy. Bez wątpienia technologia LED będzie nadal rozwijać a sposób w jaki oświetlamy nasze środowisko będzie się przekładał na cały nasz ekosystem. Dlaczego więc nasi uczniowie i nauczyciele nadal spędzają znaczną część swojego czasu w klasach i szkołach pod nudnymi i przestarzałymi światłami fluorescencyjnymi?

Oprawy świetlówkowe a oświetlenie LED w szkole.

Rozważmy tradycyjną klasę. Zazwyczaj jest to średniej wielkości pokój z kilkoma oknami, na suficie z siatką fluorescencyjnych opraw sterowanych przez kilka włączników światła przy drzwiach. Niewiele światła naturalnego dobrej jakości, dużo przeciętnych lamp, trochę migotania. I zawsze jest to gra kombinacji lampami, aby obejrzeć dobrze było widać nauczyciela albo zastanawianie się, który zestaw świateł włączyć lub wyłączyć tak, że byłoby idealnie dla projektora, monitorów i robienia notatek w tym samym czasie. To rozwiązanie ze świetlówkami nigdy nie było i nigdy nie będzie idealne. W dzisiejszych czasach może być o wiele prościej, jeżeli wykorzystamy bardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne, a pożegnamy się starożytnym oświetleniem pochodzącym technologicznie z przed ponad 80 lat. Pierwszą w świecie świetlówkę liniową, zbudował w roku 1935 Arthur Compton z firmy General Electric, publiczna prezentacja wynalazku miała miejsce w 1939 na wystawie w Nowym Jorku.

Precyzyjne sterowanie oświetleniem LED

Dzisiaj mamy możliwość precyzyjnego sterowania oświetleniem LED i nauczyciel może natychmiast mieć wielofunkcyjne środowisko uczenia się. To środowisko świetlne może zostać dowolnie zoptymalizowane pod kątem potrzeb uczniów i rodzaju ich aktywności. Pani Matematyka i Pan Angielski mogą wybrać chłodniejsze w barwie białe intensywne światło, aby zwiększyć krótkoterminową koncentrację uczniów i czujność dla skupienia przy wymagających uwagi ćwiczeniach, takich jak testy i pisanie esejów. Pani Historia może zdecydować się przyciemnić tylne światła klasy tak, że wszystkie oczy były zwrócone do przodu ku prezentacjom uczniowskim. Pani Fizyka może szybko wybrać idealne ściemnienie tak, że nie ma odblasków na ekranie rzutnika a każdy może dobrze widzieć swoje notatki, podczas gdy ona prowadzi lekcję. Pan Muzyka może użyć cieplejszego białego światła, aby uzyskać bardziej relaksującą atmosferę, dzięki czemu oczy dzieci w klasie mogą bardziej naturalnie dostosowywać się i łatwiej staną się spokojnym i prawdopodobnie zwiększą uwagę, gdy wrócą do klasy z przerwy. Starsze osoby pamiętają, że kiedy nauczyciel stawał przy rzutniku czy odtwarzaczu VHS, a jeszcze później odtwarzaczu DVD i prosił o przysłonięcie okien to wszyscy wiedzieli, że nadszedł czas na film. Teraz nasze dzieci będą wiedzieć, że to czas na film, kiedy nauczyciel za pomocą aplikacji przygasi światła w sali w jednej sekundzie.


Inteligentne oświetlenie do szkoły

Może się wydawać, że taka zmiana dla wszystkich szkół byłaby kosztowna, ale technologia LED jest w punkcie, w którym jest naprawdę wiele opcje do wyboru i całe przedsięwzięcie w dłuższym odcinku czasu bilansuje się. Zestawy modernizacyjne są zaprojektowane tak, aby szybko i łatwo zastąpić stare istniejące oprawy fluorescencyjne nowoczesnymi oprawami LED. Modernizacja jest tak prosta, jak zawsze, a nowe szkoły mogą być w przystępnej cenie wyposażone w systemy oświetlenia LED. Dodatkowe korzyści płynących z oświetlenia LED są wykonane z materiałów innych niż niebezpieczne i nadają się do recyklingu. Te oprawy oświetleniowe tak naprawdę zapłacą za siebie po kilku latach użytkowania i pomagają szkołom stać się bardziej energooszczędnymi budynkami co ma znaczenie zwłaszcza dla samorządów, przekładają się na oszczędności dla nas wszystkich!

Negatywne efekty

Niestety jest to bardzo powszechne, że oświetlenie i jego znaczenie jest często pomijane i bagatelizowane ale efekty tego są daleko idące. Rozkojarzenie i stres wywołane migoczącymi światłami fluorescencyjnymi zostało zbadane i opisane. Oświetlenie fluorescencyjne starszego typu ma niestety negatywny wpływ na uczniów, znaczenie obniża poziom koncentracji i powoduje stres. Uczniowie i nauczyciel, którzy opuszczają szkoły pod koniec dnia czują się fizycznie i psychicznie gorzej mimo, że migotanie opraw świetlówkowych fluorescencyjnych ze statecznikami magnetycznymi wydaje się być prawie niezauważalne. Oświetlenie LED jest już częścią naszej przyszłości i będzie wpływać na jakość naszego życia. Już teraz możemy wykorzystać wynikające z niego korzyści i należy to rozważyć również dla przyszłych pokoleń. Inwestycja w inteligentny system oświetlenia w szkole to inwestycja, która obejmie 20-30 kolejnych roczników uczniów.

Przyszłość będzie o wiele jaśniejsza

Dzięki lepszemu skupieniu i koncentracji zarówno uczniowie, jak i nauczyciele będą osiągać lepsze wyniki i będą bardziej obecni dla siebie nawzajem. Przy bardziej aktywnym zaangażowaniu się w to co robią, ich morale i pewność siebie otrzymują pozytywny impuls. To dzięki lepszym nastrojom i większemu zaufaniu do siebie, oceny i praca grupowa poprawia się. Finalnie możemy opowiedzieć na postawioną na początku tezę: to dzięki lepszym wynikom w nauce, przyszłość młodych ludzi będzie o wiele jaśniejsza.