Oswietlenie szkoly

Energooszczędne lampy do szkoły zredukują ślad węglowy CO2

Ślad węglowy

Ślad węglowy

Ślad węglowy – całkowita suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną osobę, organizację, wydarzenie lub produkt. Jest rodzajem śladu ekologicznego.

Ślad węglowy obejmuje emisje dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu i innych gazów szklarniowych (cieplarnianych) wyrażone w ekwiwalencie CO2. Miarą śladu węglowego jest tCO2e – tona ekwiwalentu dwutlenku węgla. Różne gazy cieplarniane w niejednakowym stopniu przyczyniają się do globalnego ocieplenia, zaś ekwiwalent dwutlenku węgla pozwala porównywać emisje różnych gazów na wspólnej skali. Na przykład tona metanu odpowiada 25 tonom CO2. Ślad węglowy organizacji obejmuje emisje spowodowane przez wszystkie jej działania, wliczając w to zużycie energii przez wykorzystywane przez nią budynki i środki transportu. Ślad węglowy produktu obejmuje emisje spowodowane wydobyciem surowców, z których został wytworzony, produkcją, użytkowaniem oraz składowaniem bądź recyklingiem po zużyciu. Przy obliczaniu śladu węglowego poszczególnych państw należy brać pod uwagę nie tylko emisje na ich własnym terytorium, lecz także emisje towarzyszące produkcji dóbr importowanych. Według raportu Carnegie Institution for Science z początku 2010 (opartego na danych dla 2004) państwa europejskie "eksportują" ok. 1/3 swoich emisji. W przypadku Szwajcarii emisje, za które odpowiada gospodarka szwajcarska za granicą, są większe niż emisje krajowe.

Produktowy ślad węglowy jest sumą gazów cieplarnianych emitowanych poprzez cały cykl życiowy produktu włączając w to jego użytkowanie.

Kilkanaście lat temu dowiedziałem się czym jest ślad węglowy i jak go się oblicza. Wtedy informacja, że statystyczny Polak odpowiada za emisję ponad 8 ton dwutlenku węgla rocznie była przełomem i pierwszym krokiem do optymalizacji różnych obszarów życia w celu zmiejszenia mojego śladu. Sprawdzałem jaka część mojego śladu węglowego jest związana z: ogrzewaniem, jazdą samochodem, przelotami, produkcją żywności i towarów przemysłowych oraz zużyciem prądu. W momencie gdy świat co dekadę musi o połowę zmniejszyć ogólną emisję dwutlenku węgla, właściwe zrozumienie naszego śladu węglowego wynikającego z określonych działań ma kluczowe znaczenie dla rozwoju. Koncepcja śladu węglowego w oświetleniu wykracza poza samo zużycie energii elektrycznej przez oprawy. Obejmuje ona emisję gazów cieplarnianych przez cały cykl życia produktu: od pozyskania surowców, przez produkcję, montaż, transport, po eksploatację oraz finalnie sposób utylizacji oprawy. Zmiany klimatu utrzymują się na szczycie priorytetów spośród wyzwań środowiskowych, które muszą być adresowane do wszystkich poziomów społeczeństwa. Firma Maxi-Light gwarantuje odpowiedzialne podejście do problematyki śladu węglowego, między innymi potwierdzone przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (rejestr producentów) oraz współpracę z ELECTRO – SYSTEM Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.

Oferujemy wysokiej jakości oświetlenie i gwarantujemy, że obniża ślad węglowy.

Nasza wieloletnia działalność związana pierwotnie z handlem a następnie z produkcją i sprzedażą opraw oświetleniowych związana jest nierozerwalnie z problemem śladu węglowego. Od ponad 10 lat firma Maxi-Light postawiła na maksymalnie energooszczędną technologie w oświetleniu, na diody LED. Dla reputacji Maxi-Light i całego przemysłu oświetleniowego w Polsce ważne jest budowanie zgodnego i jasnego przekazu, aby podkreślić produktowy ślad węglowy w relacji do zmian klimatu i żeby zidentyfikować technologię oraz praktyki, które będą jeszcze bardziej redukować emisję gazów cieplarnianych. Wdrażamy na codzień takie technologie oraz praktyki, nasze ostatnie działania dążą do coraz większego propagowania intelignetnego oświetlenia LED.

Ekologia i energoszczędność

Dobra jakość = wysoka trwałość = krajowa produkcja.

Zawsze kupując najtańsze produkty z miernej jakości materiałów ryzykujesz. Ciężko nie mająć doświadczenia wybrać produkt, którego trwałość i energoszczędność oraz ilość uzyskanego światła w odniesieniu do zużycia energii elektrycznej będzię w pełni zadowalająca. Jednak kiedy dopiero co kupiona oprawa się zepsuje, a dostawca oferuje zamiast naprawy następną, która też nie wytrzyma długo… Cóż, błędne koło się zamyka po raz kolejny. Nic nie ma to wszystko wspólnego z ekologią. Wysoka jakość materiałów i komponentów, przemyślany produkt i staranne wykonanie znacznie przedłużają żywotność opraw oświetleniowych. Oferujemy lampy wykonane z dbałością o każdy szczegół i nie trzeba za to przepłacać. W naszej ofercie dostępne wiele różnych modeli w szerokiej rozpiętości cenowej.

Ekotechnologia LED

Najbardziej ekologicznym rozwiązaniem w dziedzinie oswietlenia jest wykorzystywanie diod led. Nie musimy już więcej martwić, że diody i moduły LED nie dadzą nam dostatecznie mocnego światła. Wykorzystujemy wyłączenie komponenty najwyższej jakości, głównie produkowane w EU. Przede wszystkim pobierają one od 60 do 90 procent mniej energii niż tradycyjne źródła światła (żarówki). LED zużywa jej dużo mniej już przy zapalaniu światła i praktycznie nie wytwarza dodatkowego ciepła. Żywotność LED jest również znacznie dłuższa, moduły mogą świecić do kilkudziesięciu tysięcy godzin, bez znaczego spadku natężenia strumienia świetlnego. To właśnie oznacza dużo mniej zużytych żarówek na wysypiskach elektrośmieci. Dodatkowo nasze rozwiązania gwarantują, że kiedy musimy w końcu jednak już wymienić zużyte moduły LED i je zutylizować, cały proces jest w pełni profesjonalny. Finalnie nawet zużyty moduł LED wyrządzi znacznie mniejszą krzywdę środowisku, ponieważ nie ma w nich rtęci ani żadnych innych substancji szkodliwych dla natury, a proces utylizacji nie jest pozostawiony przypadkowi i podporządkowany naszym procedurom. Używane przez nas zasilacze LED są zgodne z wymogami minimalnej efektywności energetycznej systemów zasilających, jakie wiążą się z wdrożeniem dyrektywy Ekoprojekt (ErP - Energy related products) dla systemów oświetleniowych. Ekoprojekt (ErP - Energy related products) odnosi się do dyrektywy Parlamentu Europejskiego 2009/125/WE i jest ona wprowadzana przez rozporządzenie Komisji Europejskiej nr 245/2009 i jej poprawkę 347/2010 dotyczącą sprawności energetycznej dla produktów związanych z energią elektryczną. Dyrektywa obejmuje urządzenia elektryczne codziennego użytku w tym oświetlenie. Musi ona być przestrzegana na całym terenie UE. Te wymogami dotyczą nie tylko producenców, ale również firmy i wszelkich użytkowników na terenie Unii Europejskiej.

Emisja dwutlenku węgla w Polsce wynosi obecnie poniżej 650 gramów na 1 kWh. oświetlenie energooszczędne

Czas na inteligentne oświetlenie

Pojawiające się na rynku oświetlenie LED-owe ma coraz wyższą funkcjonalność w porównaniu do tradycyjnych źródeł, a niektóre żarówki i oprawy można już określać mianem inteligentnych. Lampy takie można łączyć w sieć za pomocą protokołu komunikacyjnego DALI, co umożliwia dalsze oszczędności poprzez dopasowywanie parametrów oświetlenia do aktualnych potrzeb, selektywne wyłączanie/włączanie, regulację jasności. Oprawy są integrowane ze zdalnym sterowaniem opartym na transmisji przewodowej lub bezprzewodowej, co pozwala na bieżący monitoring oraz inteligentne sterowanie oświetleniem za pomocą pilota lub smartfona. Ponieważ LED-y nie mają bezwładności świetlnej, a częste gaszenie i zapalanie nie powoduje pogorszenia trwałości, tworzone są systemy oświetlenia na żądanie, a więc zapalającego się tylko na chwilę i w danym miejscu, gdy jest to potrzebne, np. z wykorzystaniem zintegrowanego czujnika ruchu PIR. Żarówki smart pozwalają na zaprogramowanie czasu włączenia i wyłączenia, ustawienie temperatury barwowej i jasności. Na razie operacje takie wykonuje się dla każdej oddzielnie, ale lada moment oświetlenie budynkowe zostanie połączone w sieć, gdzie oprawy i żarówki będą węzłami komunikacyjnymi. Takich produktów na rynku pojawia się coraz więcej, gdyż na rynku zalanym tanimi i jednakowymi wyrobami azjatyckimi dają one producentom możliwość wybicia się i lepszego zarobku.